Nákupný košík
Cena spolu:  
0.00 €

Vysávače na popol

Špecifikom popola je jeho ľahké prichytenie a škodlivosť pre človeka aj filtračné systémy bežného vysávača. Ten nie je konštruovaný na vysávanie horúceho ani studeného popola, riskovali by ste jeho zanesenie a zničenie. Bežný vysávač totiž neobsahuje taký filter, ktorý by dokázal zadržať veľmi jemné čiastočky popola a tie by sa mohli dostať do motora . Navyše aj v zdanlivo vychladnutom popole sa môžu ukrývať horúce uhlíky. Vysávače na popol sú týmto faktorom prispôsobené a sú navyše jednoduché na obsluhu.


Prvým krokom k správnemu výberu je ujasniť si, ako veľmi vysávač na popol vlastne potrebujete. Zvážte preto, či ho budete používať na občasnú údržbu alebo takmer denné čistenie krbu či grilu.





Typy vysávačov podľa teploty popola


Vysávač na studený popol

Vysávač, ktorý je určený výlučne na studený popol je bežnou a a najviac dostupnou variantou. Možno s ním pracovať až vo chvíli, keď popol v krbe vychladne.

*blok*

*8*
  • v prípade, že by ste s ním povysávali horúci krb, mohlo by dôjsť k poškodeniu jeho súčastí

  • výhodou vysávačov na studený popol je ich nízka obstarávacia cena

*/*

*4* */*

*/*

Vysávač na horúci popol

Vysávač, ktorý si poradí aj s teplým popolom. Pomocou neho nie je problém povysávať popol po skončení horenia. Má konštrukciu, ktorá dokáže zabezpečiť, že celý systém vrátane filtrov nebude nijako poškodený.

*blok*

*8*
  • maximálna teplota, ktorú môže vysávaný popol mať obyčajne dosahuje približne 30 až 60 °C, môže sa medzi jednotlivými vysávačmi líšiť

  • rozhodne ho nepoužívajte na vysávanie horúcich uhlíkov

  • vybavený odolnou hliníkovou trubicou a žiaruvzdornou konštrukciou a zbernou nádržkou

*/*

*4* */*

*/*

TIP : Pri voľbe vysávača je preto vhodné zistiť si, aké má hranice a možnosti, aby nedošlo pri jeho používaní k riziku popálenia.






Vysávač s motorom alebo bez vlastného motora

Vysávač s motorom

Vysávače s motorom fungujú ako samostatný spotrebič plne vybavený na samostatné fungovanie. Ich výkon je väčšinou vyšší ako u bežných vysávačov. Výborne poslúži v garáži alebo dielni.

  • kvalitnejšie spracovanie vysávača

  • odolná konštrukcia a kvalitný systém filtrácie

  • dostatočne výkonný, poradí si aj s väčšími nečistotami

  • filtre sú prispôsobené aj na väčšiu prachovú záťaž

  • jednoduchá manipulácia


Vysávače bez vlastného motora

Vysávače bez vlastného motora sa napájajú pomocou nadstavca na klasické domáce vysávače so silným ťahom. Na konštrukciu vysávača na popol sa napája hadica obyčajného vysávača. V prípade zle prevedenej konštrukcie či nedostatočného filtra sa aj napriek všetkým opatreniam popol dostáva do domáceho vysávača, kde upcháva filtre a celkovo ho znehodnocuje.

  • vystačíte si so svojim pôvodným klasickým vysávačom

  • úspora miesta, nie je potrebné kupovať ďalší spotrebič

  • účinnosť zodpovedá výkonu vysávača, na ktorý je napojený

  • výhodou je nízka obstarávacia cena

  • nevýhodou je prekladanie nadstavcov vysávača






Kvalita konštrukcie

Základom by malo byť použitie kvalitného, odolného a zároveň ľahkého materiálu. Dominovať by mali rôzne druhy kovov, ktoré sa podpisujú na celkovej odolnosti a dlhej životnosti. Môže sa jednať o konštrukcie ktoré využívajú oceľ, hliník, chróm, ale aj ďalšie materiály. Aby bolo vysávanie účinné, rozhoduje kvalita a prevedenie konštrukcie, mala byť utesnená a celistvá, aby popol nemal kade prenikať. Kovová konštrukcia je používaná len v prípade samotnej odpadovej nádoby, na konštrukciu vnútornej časti hadice.






Príkon motora

Vyšší príkon motora zvyčajne značí taktiež jeho vyšší výkon. Príkon vysávača priamo ovplyvňuje to, ako dlho vám bude vyčistenie krbu trvať a s akými veľkými kusmi popola si vysávač poradí.

  • Menšie ohniská, ktoré sú čistené pravidelne, postačuje vysávač na popol s príkonom 600 W.

  • Rozsiahlejšie ohniská s väčšou hĺbkou popola, príkon by mal dosahovať aspoň 1 000 W.






Sací výkon vysávača

Výkon vysávača ovplyvňuje nielen účinnosť a rýchlosť sania nečistôt, ale zároveň aj spotrebu energie. Kvalitné vysávače popola majú príkon aspoň 600 W. Lepším ukazovateľom je sací výkon, ktorý však nie všetci výrobcovia uvádzajú.





Filtre vysávača

Podstatné je pri nákupe sa zamerať na účinnosť filtrov. Pri spaľovaní v krbe sa totiž môžu vo vzduchu víriť mikroskopické čiastočky, ktoré môžu vo väčšom množstve spôsobovať zdravotné problémy. Úlohou filtra je zachytávať nečistoty a zabrániť a víreniu týchto čiastočiek v priestore.


Filtre môžu byť vymeniteľné alebo umývateľné.


Druh filtru

Úroveň priepustnosti

Mikrofilter

Vyrobený z molitanu alebo tkaniny, zachytí základné nečistoty, kvôli vyššej priepustnosti sa používajú dva.

Filter zo sklených vlákien

Stredná kvalita filtrácie, dokáže zachytiť vyššie množstvo častíc.

HEPA filter

Najkvalitnejší a najhygienickejší typ filtra, zachytí aj najjemnejšie častice popola a prachu. Je vhodný aj pre alergikov a dokáže odstrániť až 99% mikročastíc.

Veľký kovový filter

Zachytáva najväčšie častice popola a obvykle sa kombinuje aj s iným filtrom


Penový filter Určený na mokré vysávanie

Samočistiace filtre vysávača - čiastočky popola dokážu upchať filter veľmi rýchlo. Ak si vyberiete vysávač s funkciou samostatného prefúknutia filtra, stlačením tlačidla sa filter sám oklepe a vy môžete v práci pokračovať ďalej bez kontaktu s čiastočkami a bez potreby jeho rozoberania.





Objem nádoby na nečistoty

Vo všeobecnosti platí, čím väčší krb, tým väčší výkon aj zberná nádoba. Ak sa chcete venovať upratovaniu bez toho, aby ste museli v pravidelných intervaloch zastavovať kvôli vyprázdňovaniu popola, mali by ste si zaobstarať vysávač s dostatočne objemnou zbernou nádobou. Pre menšie plochy úplne stačia nádoby s objemom do 10 l , ale na väčšie krby by ste mali použiť minimálny objem 15 l . Väčšia nádoba na odpad vám umožní znížiť počet vynášaní nečistôt, ale zároveň sa zvýši jej finálna hmotnosť.






Hmotnosť vysávača

Hmotnosť súvisí s veľkosťou zbernej nádoby, použitými materiálmi a samotnou využiteľnosťou.





Manipulácia s vysávačom

Pri výbere je samozrejme dôležitá aj manipulácia s vysávačom na popol. Len tak sa z vysávania krbového popola nestane trest. Menšie a ľahšie vysávače na popol sú obyčajne doplnené madlami, vďaka ktorým ich prenesiete z miesta na miesto. V prípade, že plánujete kúpu vysávača s vyššou hmotnosťou, určite sa uistite, či disponuje kolieskami, aby ste ho nemuseli prenášať.





Príslušenstvo

Ak budete vysávač popola používať často, pravdepodobne sa nebudete chcieť stretávať s drobnosťami, ktoré by vám jeho užívanie mohli sťažovať.


  • Indikátor plnej nádoby - upozorní na plnú zbernú nádobu, predídete tak zbytočnému prerušeniu vysávania uprostred práce.

  • Oklep filtra - funkcia, ktorá uľahčí čistenie filtrov bez kontaktu s nečistotami.

  • Funkcia fúkania - pre rozfúkanie žiaru a ofukovania znečistených plôch.

  • Suché a mokré vysávanie - niektoré typy vysávačov sú konštruované aj na vysávanie tekutín.

  • Dĺžka kábla - môže zvýšiť komfort pri vysávaní. Dĺžkou kábla je podmienená vzdialenosť, na ktorú sa s vysávačom dostanete od elektrickej zásuvky. Preto tento parameter prispôsobte vzdialenosti krbu od najbližšej zásuvky.

  • Hadica vysávača - by mala byť kovová, aby sa zabránilo jej poškodeniu, jej dĺžku je vhodné prispôsobiť veľkosti krbu, pri menších krboch bude postačujúca dĺžka do 100 cm, pri väčších ohniskách voľte dĺžku nad 150 cm. Priemer hadice od 35 mm si poradí aj väčšími nečistotami.

  • Nadstavce - prakticky každý model je vybavený štandardným rovným hliníkovým nadstavcom. Ten má však problém s popolom v rohoch, ktorý je častokrát nutné vymiesť metličkou. Drahšie vysávače na popol majú vo svojom príslušenstve aj štrbinové, či zahnuté hubice, ktoré sú vhodné aj na popol v rohoch.

  • Rýchlouzáver - jednoduché otváranie a zatváranie nádoby na odpad.





Ako správne používať vysávač na popol

Žiadny z vysávačov na popol nie je uspôsobený na vysávanie horúceho popola a žeravých uhlíkov.


  • Vysávač nemožno používať hneď po zhasnutí ohňa.

  • Vždy musí dôjsť aspoň k čiastočnému vychladnutiu a uhlíky nesmú byť žeravé.

  • Najlepšie vysávače na popol sú schopné bez poškodenia povysávať uhlíky s teplotou 80 °C.

  • Pravidelne bude potrebné vyklepávať a prefukovať filter.





Cena

Už pri rýchlom prelete ponukou zistíte, že vysávače na popol patria medzi lacnejšie zariadenia. Je to dané najmä ich jednostranným využitím. Prevedením analýzy sme identifikovali tri základné cenové pásma:

Cena do 40 EUR

V najnižšej cenovej relácii nájdete základné modely, zvyčajne pre vysávanie studeného popola. Valná väčšina z nich je vybavená vlastným motorom s príkonom medzi 600 – 1 200 W. Objem nádoby je zvyčajne 15 litrov, nájdete však aj menšie vysávače s asi 10litrovou nádobou. Neočakávajte žiadne dodatočné funkcie, dĺžka hadice len zriedka presiahne jeden meter.


Cena od 40 EUR do 80 EUR

Stredná trieda ponúka prístroje rôznorodých vlastností. Nachádzajú sa tu vedľa seba vysávače studeného aj horúceho popola. Veľkosť zbernej nádoby sa pohybuje v rozmedzí od 12 do 30 l. Majú dlhší kábel aj hadicu oproti lacnejším zariadeniam. Príkon (zvyčajne okolo 1000 W) postačuje k dôkladnému odstráneniu všetkých nečistôt, samozrejmosťou je trojitý filtračný systém.


Cena nad 80 EUR

V najvyššej kategórii sa vyskytujú zariadenia určené do rúk náročných zákazníkov, či profesionálov. Rovnako dobre si poradia so studeným aj horúcim popolom. Sú to vysávače renomovaných značiek, ktoré sú pevné a niečo vydržia. Vysoký sací výkon zaistí jednoduché čistenie veľkého množstva odpadu. Za zmienku stojí aj široká ponuka príslušenstva.

Niektoré drahšie modely sa navyše dajú využiť k odstraňovaniu ďalších (najmä suchých) nečistôt. Vysávač na popol tak môže zastúpiť aj rolu bežného vysávača, pochopiteľne s určitými limitmi.



Návrat hore